II
2019
Góralskie domki do wynajęcia - jak je znaleźć?
Zakopane Domki BlogJak rozpoznać prawdziwy, góralski domek do wynajęcia?
Stanisław Witkiewicz, Po latach, 1906„Myśmy znaleźli górala w pysznej ozdobnej chacie, otoczonego artyzmem, który przezierał z każdego sprzętu, każdego szczegółu pospolitego użytku. Jego chałupa była skarbnicą kultury dawnej, przechowanej przez ten lud, kultury, która wprawdzie żyła, ale nie rozwijała się, wskutek nieruchomości warunków ludowego życia. Była też skazana na konanie, na zanik i zdawała się czekać ocalenia, wołać o ratunek. Uratowaliśmy ją. Chata góralska wydała z siebie typ wyższego budownictwa...”
Domek góralski - czyli jaki?
Podstawowym materiałem w tradycyjnym budownictwie podhalańskim jest lokalne drewno (świerk, modrzew, jodła). Pozbawiony gałęzi pień drzewa dzieli się na dwie części uzyskując w ten sposób dwa płazy. Płazy suszy się następnie przez co najmniej dwa lata. Płazy służą do budowy ścian zewnętrznych domu. W szpary między płazami upycha się wełnę drzewną - ten zabieg nazywa się mszenie (dawniej zamiast wełny drzewnej używano mchu). Tradycyjnym pokryciem dachu domu góralskiego jest drewniany gont. Cechą charakterystyczną tradycyjnych domów góralskich jest możliwość stosunkowo łatwego demontażu. Domy te często przenoszone są w inne miejsce i następnie ponownie składane na nowej działce. Słyszałam opowieść o kilkudziesięcioletnim góralskim domku, który przez lokalnych budorzy został przesunięty o kilka metrów - podobno podczas tej operacji nie spadły nawet obrazki, które zawieszone były na ścianach domu.Osobom zainteresowanym tradycyjnym, góralskim budownictwem polecam dwa muzea będące filiami Muzeum Tatrzańskiego - moje najulubieńsze muzeum w Zakopanem - Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba przy ul. Kościeliska 18 oraz jego miniaturę, położoną kawałek dalej Chałupę Gąsieniców-Sobczaków przy ul. Droga do Rojów 6.
Prowadząc od wielu lat serwis internetowy w całości poświęcony domkom do wynajęcia często spotykam się z prośbą o wskazanie
prawdziwego góralskiego domku. Polecam wtedy domki zbudowane z drewnianych bali i wyposażone w meble z prawdziwego drewna, najczęściej robione ręcznie przez podhalańskich stolarzy.
Poniżej zamieszczam wykaz moich ulubionych góralskich domków, Barbara
- góralski Domek pod Lipkami - Zakopane / dwie sypialnie
- góralski domek Warsztat Dziadka - Zakopane / dwie sypialnie
- góralski domek Płazówka - Witów / dwie sypialnie, kominek, widok
- góralski domek Rozetka II - Zakopane / dwie sypialnie, kominek
- góralski domek Rozetka - Zakopane / trzy sypialnie, kominek, jacuzzi
- góralskie domki Tater Chata - Zakopane / dwie sypialnie
- góralski Domek u Mani - Zakopane / dwie sypialnie
- 5 domków Górska Osada - Poronin / 2 sypialnie, kominek
- góralski domek Otulina - Zakopane / dwie sypialnie, kominek
- dwa góralskie domki Jędruś i Marysia - Zakopane / 2 sypialnie, kominek