DOMKI W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

BAŃSKA NIŻNA to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. Bańska położona jest przy trasie z Nowego Targu do Zakopanego, liczy niecały tysiąc mieszkańców, w większości rdzennych górali. Największą atrakcją gminy są dwa kompleksy nowoczesnych basenów termalnych - TERMY GORĄCY POTOK i TERMY SZAFLARY.

Wikipedia: Bańska Niżna – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Szaflary. Znajduje się na Kotlinie Nowotarskiej i północnych obrzeżach Pogórza Gubałowskiego, po wschodniej stronie rzeki Biały Dunajec. Przez wieś przypływają potoki Mały Rogoźnik i Potok za Groniem.

Bańska Niżna domek u Kowola

DOMKI W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ

BIAŁKA TATRZAŃSKA została założona w pierwszej połowie XVII wieku. W 2000 roku z inicjatywy mieszkańców BT powstała spółka, która rozpoczęła inwestycje dzięki którym obecnie wieś szczyci się wspaniałym kompleksem narciarskim KOTELNICA oraz nowoczesnym parkiem wodnym z basenami termalnymi TERMA BANIA.

Wikipedia: Białka Tatrzańska – wieś podhalańska w południowej Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska, nad Białką oraz w ciągu drogi krajowej nr 49. Jest to miejscowość letniskowa, posiadająca koleje linowe, wyciągi narciarskie, jak również baseny termalne.

Białka Tatrzańsk domki Maciejówka

DOMKI W BIAŁYM DUNAJCU

Biały Dunajec to spora wieś podhalańska, położona przy trasie z Nowego Targu do Zakopanego 15km od Zakopanego i 18km od Białki Tatrzańskiej, licząca ponad 4 tysiące mieszkańców. Największą atrakcją gminy są dwa kompleksy nowoczesnych basenów termalnych - TERMY GORĄCY POTOK i TERMY SZAFLARY. Położenie wsi gwarantuje dogodny dojazd zarówno do Zakopanego i Tatr, jak i w Gorce, Pieniny czy do Białki Tatrzańskiej.

Wikipedia: Biały Dunajec – wieś podhalańska w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, na wysokości 660-950 m n.p.m., siedziba gminy Biały Dunajec. Najniżej położona, najstarsza część wsi nosi do dzisiaj historyczną nazwę "Sołtystwo", natomiast wierchowe części Białego Dunajca to: Tatary, Dańkowe, Gile i Stołowe. Przez Biały Dunajec przepływa górska rzeka o tej samej nazwie. Przez miejscowość przechodzi też łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki.

Biały Dunajec willa Góralski Przystanek

DOMKI W CHOCHOŁOWIE

CHOCHOŁÓW uznawany jest za żywy skansen budownictwa podhalańskiego bowiem większość znajdujących się tu domów zbudowano w starym góralskim stylu na przełomie XVIII i XIX w. W pobliżu wioski przebiega trasa malowniczej ścieżki rowerowej oraz znajdują się najnowocześniejsze obecnie baseny termalne Chochołowskie Termy.

Wikipedia: Chochołów to wieś zbudowana prawie w całości z oryginalnych chałup góralskich. Do miejscowej tradycji należy mycie ich z zewnątrz wodą z mydłem dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Ciało. Zasłynęła w historii z powstania chochołowskiego w 1846 roku, przeciw Austriakom. Na czele jego stał miejscowy organista i nauczyciel Jan Andrusikiewicz. Górale rozbroili straż skarbową. Austriacy podburzyli przeciw nim chłopów z Czarnego Dunajca. W walce Andrusikiewicz został ciężko ranny. Pozbawieni kierownictwa górale poddali się. Ponad stu uwięziono.

Chochołów domek Cyrhlica

DOMKI W CZARNEJ GÓRZE

CZARNA GÓRA to niewielka miejscowość położona na terenie polskiego Spisza, w dolinie rzeki Białki, zamieszkana przez ok. 1600 mieszkańców i należąca do gminy Bukowina Tatrzańska. W samej wsi znajduje się dwa stoki narciarskie - Koziniec Ski i Litwinka oraz kilka tras spacerowych i ciekawych tras rowerowych. Ze względu na swoją lokalizację Czarna Góra umożliwia zmotoryzowanym turystom dostęp do wielu atrakcji - baseny termalne w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej, centra narciarskie Kotelnica i Jurgów, zamek w Niedzicy i spływ Przełomem Dunajca czy słowacka ścieżka w koronach drzew.

Wikipedia: Czarna Góra wieś typu zarębkowego, pozostałości zarębków-przysiółków o nazwach od nazwisk osadników np. Młynarczykowskie, Sarnowskie, Wacławowskie, Budzowskie. Najprawdopodobniej centrum osadniczym był przysiółek Sołtystwo zlokalizowany na przełęczy. Pierwszymi sołtysami była prawdopodobnie rodzina Czarnogurskich (przodkowie byłego premiera Słowacji), którzy wyemigrowali do wsi Frankova. Wieś administracyjnie dzieli się na dwie części: Czarną Górę oraz Zagórę.

Czarna Góra domek Sarnówka

DOMKI W KOŚCIELISKU

KOŚCIELISKO to popularna podhalańska miejscowość turystyczna, licząca prawie 4 tysiące mieszkańców. W sezonie zimowym czynna jest tu bardzo dobra trasa do narciarstwa biegowego, a przez cały rok atrakcje kulturalne i rekreacyjne zapewniają Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej oraz Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki - Kościelisko dla biegaczy.

Wikipedia: Kościelisko położone jest w Rowie Kościeliskim i na południowych stokach Pogórza Gubałowskiego. Jego zabudowania wkraczają także do dolnej części Doliny Kościeliskiej w Tatrach (Kiry). Jest to duża wieś o charakterze miejscowości wypoczynkowej, składająca się z 21 osiedli (dawnych osad pasterskich, tzw. polan – stąd bierze się potoczna nazwa miejscowości: Polany).

Kościelisko Rezydencja Panorama Lux Spa

MAŁE CICHE to niewielka wioska, ukryta wśród świerkowego lasu, położona na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyjątkowa gościnność mieszkańców, w większości rdzennych górali, sprawia, że turyści chętnie tu wracają. Największą zimową atrakcją wioski jest centrum narciarskie Ski Małe Ciche. Latem warto skorzystać z pobliskich szlaków turystycznych w TPN.

Wikipedia: Małe Ciche znajduje się około 5 kilometrów na południe od Poronina i 3 kilometry na wschód od Murzasichla (ścieżką przez las). Położone jest na obszarze Pogórza Bukowińskiego, na wysokości około 830-860 m n.p.m., tuż pod Tatrami, w dolinie Filipczańskiego Potoku.

Małe Ciche domek za Wierchem

DOMKI W MURZASICHLU

MURZASICHLE to malowniczo położona góralska miejscowość, z której rozpościera się widok na całą panoramę Tatr. Znajdziecie tu stoki narciarskie, park linowy, izbę regionalną, sklepy i karczmy. W odległości kilku kilometrów od Murzasichla położone są Termy Bukowiańskie i centrum narciarskie Małe Ciche Ski.

Wikipedia: Murzasichle położone jest na skraju Tatrzańskiego Parku Narodowego na wysokości 820–950 m n.p.m., w południowej części Skalnego Podhala, pomiędzy Zakopanem a Bukowiną Tatrzańską. Centralna część wsi, położona na wzgórzu ciągnącym się wzdłuż ul. Sądelskiej nazywana jest przez mieszkańców Za Sichłą. Do Murzasichla należą ponadto osiedla Capówki, położone w górnej części ul. Sądelskiej oraz Budzów Wierch, położony na równoległym wzgórzu w kierunku zachodnim. Obecnie, na skutek gęstej zabudowy, wszystkie 3 części wsi tworzą już jedną całość.

Murzasichle Chałupki pod Giewontem

DOMKI W PORONINIE

PORONIN to popularna miejscowość podhalańska położona na skrzyżowaniu dróg prowadzących z Krakowa do Zakopanego lub Bukowiny Tatrzańskiej lub dalej na Słowację. W Poroninie prężnie działa Gminny Ośrodek Kultury organizujący sporo ciekawych imprez. Dworzec kolejowy oraz przystanek autobusów dalekobieżnych ułatwiają przyjazd do Poronina turystom preferującym transport publiczny.

Wikipedia: Poronin już w początkach XIX w. był letniskiem, znanym bardziej niż Zakopane. Bywali tu wielcy Polacy, jak: Jan Matejko, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Leon Wyczółkowski, Jan Kasprowicz, Władysław Orkan, Leopold Staff. W latach 1913-1914 w zajeździe Pawła Guta Mostowego bywał, mieszkający w pobliskim Białym Dunajcu - Włodzimierz Ilicz Lenin.

Poronin domek Wioska Jagny

DOMKI W RATUŁOWIE

RATUŁÓW to spokojna, podhalańska wioska, ukryta za pogórzem Gubałowskim i wciąż bardziej góralska niż turystyczna. Dominuje tu tradycyjna podhalańska zabudowa, z typowymi budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi tworzącymi razem charakterystyczną literę L.

Wikipedia: Ratułów to wieś założona z inicjatywy Jana i Jakuba Pieniążków w 1605 roku. Swoją nazwą upamiętnia Ratułda ze Skrzydlnej, który zapisał się w historii Podhala jako jeden z dzierżawców dóbr nowotarskich. Miejscowość ta zawsze była kolebką tancerzy i śpiewaków. W Ratułowie istnieje zespół folklorystyczny Tatry. Do dziś żywe są również tradycje rękodzielnicze.

Ratułów Domki Prokop

DOMKI W WITOWIE

WITÓW to najstarsza i największa wieś w gminie Kościelisko. Do Witowa należy spora część Tatr Zachodnich z Doliną Chochołowską i Doliną Lejową. Znajduje się tutaj również popularne centrum narciarskie Witów-Ski.

Wikipedia: Witów - zwarta zabudowa mieszkalna ciągnie się wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 958 na długości ok. 5 km, począwszy od granicy z Chochołowem. Poza tym obszarem większymi skupiskami mieszkańców są osady Kojsówka, Płazówka i Roztoki oraz tereny położone w okolicach wylotu dolin tatrzańskich. W Witowie bierze początek rzeka Czarny Dunajec. Powstaje ona z połączenia potoków Kirowej i Siwej Wody (czyli odpowiednio Kościeliskiego i Chochołowskiego Potoku, które po wypłynięciu z Tatr zmieniają swoje nazwy).

Witów domek Płazówka

DOMKI W ZAKOPANEM

Zakopane to niekwestionowana stolica Podhala - miasto liczy ponad 30tysięcy stałych mieszkańców, oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych, dysponuje ogromnym zapleczem noclegowo-gastronomicznym i posiada bezpośrednie połączenia autokarowe i kolejowe z wieloma miejscowościami w całym kraju.

Wikipedia: Zakopane – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr. W jego granicach administracyjnych znajduje się znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego (od Doliny Suchej Wody do Doliny Małej Łąki). Według danych z 31 grudnia 2017 miasto liczyło 27 266[1] mieszkańców, będąc tym samym drugim pod względem ludności – po Nowym Targu – miastem Podhala.

Zakopane domek pod Giewontem

DO GÓRY